1. díl seriálu – Affiliate marketing a WordPress

Mít příjmy z affiliate marketingu znamená v dnešní době vlastnit internetové stránky a být zapojený do některého z mnoha provizních systémů. Pokud se na to samozřejmě díváme z pohledu affiliate partnera.

Vydělávat z provizí za uskutečněné prodeje vypadá jako snadný způsob získávání příjmů, přesto tomu tak není. Ovšem na druhou stranu si tím můžete oproti jiným druhům podnikání vybudovat pravidelný a solidní příjem s poměrně nízkými náklady. I proto je to tak velké téma a vychází o něm spousta knih a článků.

V tomto článku se nedozvíte, jak vybudovat úspěšný affiliate web nebo jaký program si vybrat. Naleznete zde informace o WordPress pluginech, které se využívají nebo jsou vhodné pro vytvoření affilate webu. A proč zrovna WordPress? Protože, když chcete vytvořit internetové stránky jednoduše, není v dnešní době k dispozici lepší nástroj, jenž by vám zároveň dával tolik možností, než WordPress.

Pluginy se dají rozdělit do několika základních kategorií:

 1. Hromadné vytváření odkazů
 2. Vytváření a úprava odkazů
 3. Napojení affiliate sítí
 4. Správa reklamních ploch
 5. Specializované buildery prodejních stránek a formulářů
 6. Pluginy pro vytváření vlastních affiliate programů 

1. Pluginy pro hromadné vytváření odkazů

Protože jsou affiliate prodeje uskutečňovány za pomocí odkazů, které obsahují váš identifikátor partnera, je vytváření a správa linků velmi důležité. V této sekci najdete několik pluginů, které vám s tím pomohou.

Affil Linker

AffiLinker

Affil Linker umožňuje hromadné vytváření odkazů. Vložíte odkaz, do textového pole zadáte všechna klíčová slova, jež pro odkaz využijete oddělená čárkou, a uložíte. Dále můžete upravit barvu odkazu, barvu jeho pozadí, hover barvu, zda se bude otevírat v novém okně, nofollow, tučné písmo a kurzívu, způsob podtržení. Velikost fontu a font family jsou k dispozici v placené verzi. Na závěr jsem si nechal možnost přidat link do mračna štítků, což mi přijde jako velmi zajímavá věc, protože to není tradiční místo, kde bych affil linky čekal.

WP Auto Affiliate Links

Auto Affiliate Links

Auto Affiliate Links má podobné funkce jako předchozí plugin, ale na rozdíl od něj se zaměřuje spíše na funkčnost, než na stylování odkazů.

K dispozici máte definování neomezeného množství affil linků, přiřazení klíčových slov – opět stačí oddělit fráze čárkou. Můžete přidat nofollow, otevírat odkaz na nové kartě. Co se mi ale líbí, je možnost zakázat odkazy na hlavní straně, vyloučení definovaných postů podle ID a především možnost nastavení četnosti. Na jeden článek tak může být maximálně pět odkazů, ale také jen jeden.

Poslední, co chci zmínit, je export/import nadefinovaných klíčových slov. Pokud sekáte weby jako Baťa cvičky, určitě se bude hodit.

2. Vytváření a úpravy odkazů

Simple urls

Simple URLs

Plugin umožňuje vytvoření odkazu, jehož URL nijak nepřipomíná affil link. U návštěvníků se často projevuje averze ke klikání na podobné odkazy a proto je trend skrývat odkazy za url bez partnerského id. Simple urls vytváří custom post type a pomocí 301 pak přesměrovává na stránky inzerenta. Odkaz z vašeho článku tak vede na stránku simple-urls obsahu, odkud je přesměrován.

GOCodes

GoCodes

GoCodes je obdoba Simple Urls, ale na rozdíl od něj nevytváří custom post type, ale přesměrování a umožňuje měnit „base“ odkazu. Pokud se na webech setkáváte s podobnými odkazy – example.com/go/super-theme –, můžete si být jistí, že jde o affil link. To „go“ je base odkazu a vše, co je za tím, je přesměrováváno na základě definovaného pravidla. Pomocí GoCodes může go změnit, na co budete chtít. Váš odkaz pak klidně může vypadat takto: kucharka.cz/tipy-na-doplnky/vesak-do-kuchyne. Škoda, že se těch „base“ nedá definovat více.

ThirstyAffiliates

ThirstyAffiliate

U předchozího pluginu jsem postrádal možnost úpravy základu odkazu. ThirstyAffiliates tuto možnost obsahuje, ale umožňuje měnit pouze předdefinované výrazy. Podobně jako u Simple Urls jsou odkazy řešené pomocí custom post type. Můžete přidávat původní odkazy i jejich upravenou verzi, popřípadě je řadit do kategorií. Samozřejmostí je výběr nofollow a otevírání odkazu do nového okna.

Mimoto si můžete k pluginu dokoupit prémiová rozšíření, pomocí nichž se můžete například zapojit do AZON programu, napojit měření Google nebo doplnit o cvs export import.

Pretty Link Lite

Pretty Link Lite

Toto je asi nejznámější plugin na úpravu odkazů. Umožňuje nahrazovat odkazy jejich přívětivějšími variantami, nastavit nofollow, otevření na novou kartu, sdružování do skupin, měření prokliků. Zde se mi líbí možnost z měření vyřadit vaši IP adresu a filtrovat roboty.

Pokud se rozhodnete pro Pro verzi, budete mít k dispozici rotaci odkazů, import – export, Google Analytics, automatické vytváření odkazů a split testing.

Affiliate Link Manager

Affiliate Link Manager

Tento plugin umí víceméně to samé co předchozí pluginy. Vložíte affil odkaz, zvolíte klíčové slovo a vygenerovaný odkaz používáte pro odkazování. Jinak není ničím výjimečný a při testování mě nezaujal.

3. Pluginy pro napojení affiliate sítí

Affiliate Power

Affiliate power

Plugin Affiliate Power je první z pluginů, které se soustředí na propojení s API jednotlivých affil programů. Díky tomu máte neustále přehled, kolik od vás prošlo potenciálních zákazníků a kolik bylo uskutečněno prodejů.

Skimlinks Affiliate Marketing Tool

Skimlinks

Služba Skimlinks vám umožní napojit váš web na některý z těchto programů:

 • Shopbop.com
 • E-bay
 • Net-a-porter.com
 • Macys
 • Amazon.com
 • Walmart
 • Newegg
 • Zappos
 • Williams Sonoma

Zapojením do programu získáte možnost jednoduše nastavit odkazy z vašich stránek jako affiliate linky právě na tyto e-shopy. Pro funkčnost pluginu se musíte registrovat do programu Skimlinks.

iTunes Affiliate Link Maker

iTunes Affiliate Link Maker

Jednoduchý WordPress plugin, ale výborný pro každého, kdo píše o muzice. Pomocí tohoto pluginu můžete vytvářet affiliate odkazy do iTunes. Po instalaci dostanete k dispozici nové tlačítko v editoru, za pomocí kterého budete odkazy vytvářet.

Money Maker

Screenshot 2014-05-30 11.31.36

Money Maker vám umožní jednodušší přístup do programu PalTip, jenž sdružuje doslova stovky inzerentů. Musíte se samozřejmě nejprve zaregistrovat, ale poté máte možnost zapojit se do řady affil programů a můžete tak využívat jeden plugin na více webech a pod jedním účtem.

Clickbank Storefront WP Plugin

Click Bank

S Clickbank Storefront se budete moci zapojit do prodeje digitálních produktů z Clickbank.com. Získáte tak přístup k více než 10 000 produktům uložených na Clickbank. Pokud se vám nebude chtít neustále aktualizovat nabídky, je k dispozici i xml feed od poskytovatele.

Přestože jsem se opravdu snažil, pluginy pro zapojení do českých provizních programů jsem nenašel, takže pluginy, jenž jsem zmínil, jsou určené především pro zahraniční trh.

[sociallocker] Článek, na jehož konec jste dospěli, byl zaměřen na vytváření a správu odkazů na affiliate stránkách za pomoci WordPress pluginů. Pokud se začtete do obdobných článků na anglicky psaných webech, najdete tam různé tipy na „10 affiliate pluginů, bez kterých nedokážete žít“. Často pak obsahují XML sitemap, WordPress SEO a další základní pluginy, jenž vám sice tvorbu stránek ulehčí, ale v zásadě přímo s oborem nesouvisí. Tomu jsem se snažil vyhnout a v navazujícím článku se budu věnovat pluginům pro správu reklamních ploch, vytváření prodejních stránek (optin form, sqeeze pages apod.) a pluginům, které využijete, pokud budete chtít vytvořit affiliate program pro podporu prodeje vlastního zboží.[/sociallocker]

Jak se vám tento článek líbí? Máte nějaké dotazy na českého WordPress guru? Díky za vaše komentáře.

[Tweet "Článek plný tipů na pluginy pro affiláky od předního experta na #wordpress @vladamusilek"]

Svěřte mi svůj e-mail a získejte ZDARMA:

 • PDF brožurku s tipy na linkbuilding vašich projektů
 • 5ti týdenní e-mail kurz o affiliate marketingu
 • 2x měsíčně novinky a zajímavosti ze světa affiliate byznysu

Latest Comments
 1. Petr

  Super clanek, tesim se na pokracovani 😉

 2. Le petit caporal

  Ja som skúšal všetky tie služby a nakoniec mi nevyhovovala ani jedna 🙂

Napsat komentář