Affiliate a práce s příjmy

Článek o tom, jak investuji zpět do affiliate podnikání a zacházím s penězi, jsem chtěl sepsat už delší dobu. Nicméně reaguji na zajímavý tweet od Vlada Rejholce a následnou diskuzi pod ním. V dnešním článku vám tedy nabídnu svůj pohled na investování a práci s financemi v projektech.

Každý má svůj styl práce s výnosem z podnikání. Mé příjmy pocházejí většinou z affilu (převážně lead gen) nebo reklamní činnosti (podej inzerce na webech).

Začátky affiliate podnikání

Ve svých začátcích jsem měl více druhů příjmů a affilite tvořil jen jednu z částí. Měl jsem to nastaveno tak, že veškeré příjmy z affiliate podnikání jsem reinvestoval zpět a ostatní příjmy (klientská práce, reklama) mi tvořily živobytí. Někdo může začít s affilem při práci a příjmy z něj tím pádem tvoří jen část celku a má tak možnost investovat zpět a růst.

Musím přiznat, že poměrně dlouhou dobu jsem k provozu affilu příliš nepotřeboval další investice. Mé první affil weby rozhodně nebyly bůhvíjak úspěšné, generovaly mi měsíčně stovky korun. Na druhou stranu náklady na provoz těch webů mě často stály ještě méně. Webhosting a doména stojí několik set ročně. Vše ostatní jsem si zajišťoval sám – web, obsah, linkbuilding. Placené kampaně a služby jsem z počátku nevyužíval a vše se snažil dělat maximálně lowcostově a každou investici jsem velmi zvažoval. Tím, že jsem si všechny klíčové práce kolem projektů dělal sám, jsem se je i naučil; což bylo důležité například pro hledání zaměstnanců a outsourcing.

První investice

Mé první investice směřovaly do tvorby obsahu. Byla to první věc, o které jsem věděl, že mi může ušetřit signifikantní množství času a nebude mě to moc stát. Navíc je pro obsahové weby, kterými jsem začal, nutné pravidelně přinášet kvalitní obsah, což mi dělalo problém. K těmto investicím jsem přistoupil až po tom, kdy můj měsíční příjem z affilu začínal převyšovat tisíce korun měsíčně.

Dnešní situace

Dnes provozuji 2 firmy, jejichž hlavní zdroj příjmů pochází právě z affilu. S investicemi do podnikání se roztrhl pytel a mám spíše problém to ukočírovat a zvolit vhodnou míru toho, kam investovat a co dalšího outsourcovat. Nicméně už nereinvestuju všechny příjmy zpět, ale snažím se příjmy používat i pro svou osobní spotřebu, nebo investování a diverzifikaci zdrojů. Pohrávám si s myšlenkou investic do offline prostředí, investuji do P2P půjček a trošku začínám gamblit s BTC (reinvestice do affilu, ostatní investice a osobní spotřeba jsou v poměru 30:60:10).

Nyní se tedy vrátím k tweetu Vlada Rejholce:

Já osobně „zatím“ rodinu a s ní spojené náklady nefinancuji. Nicméně mám rozmyšleno to, jakým způsobem budu vynakládat větší obnos na chod domácnosti. S tím souvisí otázka, z čeho brát; zda ze zdrojů na další rozvoj projektů. V případě, že vám nestačí příjmy určené pro osobní spotřebu, sahal bych do příjmu určeného pro ostatní investování. Další otázkou je například koupě domu/bytu a auta, což jsou 2 nejdražší věci, které rodina potřebuje. Tady bych používal selský rozum, nekupoval bych drahý dům, pokud moje příjmy na ostatní investice a osobní spotřebu nepokrývají náklady na financování rodiny a nákladného domu. Musela by mi zůstat ještě velká rezerva pro neočekáváné situace. Každá affil rodinka může začít koupí levnějšího ojetého auta do 100 000 Kč a bytu (z počátku) v pronájmu. Pokud se naskytne dobrá nabídka (což je dnes zřídka), jít do nákupu na hypotéku. Jak správně poznamenal Mário:


Aktuálně řeším nákup pozemku a stavbu bungalovu. Pro část financování využiju bankovních služeb. Věřím, že peníze můžu v investicích do projektů nebo ostatních věcí zhodnotit lépe, než nabízí úrokové sazby. Auto zase můžu pořídit na firmu a vytvořit si náklad. Pokud bych si auto nemohl dovolit zaplatit hotově, existují 2 možnosti: leasing nebo nákup levnějšího vozidla. Volil bych spíše druhou možnost, protože leasingy už jsou méně výhodné než hypoteční úvěry.

V případě standardních rodinných výdajů bych volil variantu rodinného účtu společného pro muže a ženu, do kterého každý z partnerů (pokud mají oba příjem) vloží poměrnou část peněz, aby každý měsíc bylo na účtě dostatek peněz k zajištění chodu domácnosti. Umím si představit, že často vznikají nečekané velké výdaje (které bych do rozpočtu pro chod domácnosti nebral v potaz), jejichž financování si pak muž a žena rozdělí podle vlastní vůle. Neberte mé úvahy jako návod pro sebe, jedná se o mé zamyšlení, ke kterému mě vyburcoval Vlado svým tweetem.

Budu rád za vaše názory a pokud považujete mé úvahy za děravé, poprosím vás o reakci v komentářích. Je to tématika, která mě velice zajímá a v blízké budoucnosti ji budu určitě sám řešit.

 

Svěřte mi svůj e-mail a získejte ZDARMA:

 • PDF brožurku s tipy na linkbuilding vašich projektů
 • 5ti týdenní e-mail kurz o affiliate marketingu
 • 2x měsíčně novinky a zajímavosti ze světa affiliate byznysu

Latest Comments
 1. Karel Fillner

  S tím gamblením BTC mi děláš radost, Františku 🙂 Jen opatrně – možná by bylo lepší větší část BTC ukládat – on se prakticky zhodnocuje sám…

 2. Peter

  Financovať rodinu je celkom aj náročné, pretože nečakaných výdavkoch je veľmi veľmi veľa. To si dokážu predstaviť iba ľudia, ktorý už majú nejaké deti, manželku apod. Zas na druhú stranu treba si užívať aj života kym je človek ešte ako tak viac slobodný 😀

 3. Vladimír

  Jsem ženatý a mám dvě děti 3 a 5 roků. Máme hypotéku. Já jsem zaměstnám + OSVČ na vedlejšák. Manželka na rodičáku za 3500,-. Peníze z OSVČ jdou všechny na reinvestice do podnikání. Máme společný účet a z něj vše platíme. Nezáleží jestli manželka dostane 3500 a já 20t. Když si něco chci koupit nebo manželka, tak to společně probereme jestli si to můžeme dovolit. Mrkneme to tabulky, kde máme příjmy a výdaje a tam zjistíme jestli vůbec něco zbývá na nějaké soukromé výdaje.
  Jsme manželé, jeden tým, prostě rodina a problémy řešíme společně, včetně finančních. Toto je náš základ a na něm můžeme stavět dál. Myslím, že když oba v rodině pracují a řeší každý nečekaný problém jako tým, tak to zvládnou vždy.
  Když jsme neměli děti, byli jsme schopni odkládat měsíčně poměrně hodně peněz, takže není problém si koupit auto do 200t. nebo zaplatit nečekaný výdaj.
  Je to náš nastavený systém, který nám oběma vyhovuje. Nikomu ho nevnucuji :-). Přeji každému snaživému človíčkovi ať se mu daří.

 4. Martin

  Díky za report, Františku! Dobré takhle počíst a mrknout dovnitř, jak to běží affilákovi 🙂 Máš pevně stanoveno, kolik procent z příjmu dáváš zpět do byznysu, kolik na investice, spoření, atd.? Řada podnikatelů považuje “podnikání” za investici a raději investuje tam (většinu prostředků), nežli do “jiných investic” (např. zmíněné p2p půjčky, BTC…), protože se v tom tzv. vyzná. Jak k tomu přistupuješ Ty?

  • František Szabó

   Ano mám to zhruba takto: zpět do byznysu 30% příjmů a ostatní investice (P2P, BTC, spoření) příjmů 60%, snažím se v posledním roce více diverzifikovat protože ta nestabilita příjmů může být docela velká když se člověk focusuje jen na pár affil kampaní.

 5. Petr

  Je nejaky rozdil mezi “affiliate a prace s prijmy” a ” podnikani a prace s prijmy”? Podle me neni. Clovek ma vzdy nejake vydaje, ktere musi kazdy mesic poplatit a zbytek muze rozdelit podle uvazeni. Za me je dobre mit dlouhodoby plan, bez toho to poradne nejde.

  • František Szabó

   Není ale protože to není blog o podnikání ale o affilu tak jsem to specifikoval na mou niku:)
   Plány jsou super ale často je boří právě neočekávané události. Ale mít alespoň nějaký koncept práce s penězi a příjmy je rozhodně dobré.

Napsat komentář