Jak outsourcuji služby a hledám pracovníky?

Přibližně před 2 lety jsem se v rámci affil projektu pestryjidelnicek.cz dostal poprvé do situace, kdy jsme potřebovali najmout člověka, který by po mně převzal dělání práci (support). Od té doby mi byznysem prošly asi tři desítky různých spolupracovníků nebo externistů. Proto bych se s vámi chtěl podělit o mé zkušenosti. Týkají se menší firmy (a menších týmů) v affiliate online projektu. Téměř jistě tak nebudou (a ani nemohou být) platné pro všechny typy firem a podnikání.

Co outsourcovat?

Ve zkratce: věci, kterým rozumím. Neznamená to, že jste v nich lepší než osoba, kterou najímáte. Naopak byste se měli snažit najmout někoho schopnějšího, než jste vy. Když jsem například outsourcoval support (reakce na maily, chat, facebookové dotazy), hledal jsem někoho, kdo bude reagovat trošku empatičtěji a navíc gramaticky správně; včetně diakritiky. Na jakoukoliv uživatelskou podporu se perfektně hodí holky. Nicméně to, jakým způsobem vůbec outsourcovat, jsem měl před samotným hiringem perfektně zvládnuto. Technickou stránku (zendesk/zopim), makra (předpřipravené odpovědi) a také jsem měl znalosti o tom, jakým způsobem to celé dělat (reakční doba, empatie, prozákaznický přístup). To vše nutně potřebujete k tomu, abyste rychle mohli člověka zaučit a nespoléhat se, že na tyto věci přijde sám.

Velmi špatné zkušenosti mám naopak s hledáním marketingových externistů na věci, kterým nerozumím (nebo jsem do té doby nerozuměl). Vždy jsem očekával, že člověk přijde, my mu dáme zadání (zvýšit tržby a zisk) a vše ostatní se bude dít bez nutnosti našeho zásahu. To je asi největší poučení, jakého se mi v rámci řízení firmy dostalo. Vždy to dopadlo katastrofálně a výsledky byly spíše, horší než před příchodem daného člověka (kterého ještě navíc musíte zaplatit). Stalo se nám to dokonce vícekrát, než se nám to pořádně vrylo do paměti.

Je hloupost hledat projektového manažera, když nerozumíte projektovému managementu. Třeba u programování existují různé specifické role. Když hledáte vašeho prvního programátora, pravděpodobně se nebudete učit psát v PHP. Měli byste ale v týmu mít někoho, kdo programovat umí (na vysoké úrovni), aby po hiringu ověřil, zda je programátorův kód v pořádku a provedl proofcoding. Vy byste měli dále být schopni programátorovi správně zadávat práci (jasné zadání, checklisty) a také ji vyhodnocovat (testing a finální nasazení do ostrého provozu).

Jak outsourcuji?

V hiringu rozhodně nejsem příliš silný a mám se ještě hodně co učit. Je to téma, o kterém bych se chtěl více dozvědět právě letos. Pro hledání krátkodobých brigádníků (různé copy zakázky, tvorba videa, loga) používám easytask.cz/webtrh.cz (pro CZ) a freelancer.com (pro svět). Pro zakázky dlouhodobějšího ražení pak startupjobs.cz (pro CZ) a odesk.com (pro svět). Také se mi vyplatilo hledat na facebookových skupinách a ve svém vlastním okruhu (Facebook, blog, Twitter, LinkedIn).

Výběrové řízení

Pro krátkodobé zakázky mi stačí pouze reference. Výběrová řízení potom řeším pro spolupráce dlouhodobé. Pokud se mi nashromáždilo více lidí (naposledy to bylo kolem 12 zájemců na pozici obsahového manažera), provedl jsem řízení dvoukolové. 1. kolo probíhalo formou online dotazníku (teoretické i praktické otázky); bral jsem v potaz odpovědi, ale i reakční dobu. 2. kolo potom probíhalo v mém home officu. Mělo předem určený čas a zahrnovalo praktické činnosti, které pracovník bude potřebovat při práci.

V případě, že chcete růst a uvolnit si ruce od věcí, které vás už nebaví nebo nenaplňují, outsourcingu se nevyhnete. Spolupracovníky je vhodné vybírat opravdu ostražitě a nic neuspěchat. Jaké zkušenosti s outsourcingem máte vy?

PS.: Aktuálně hledám manažera linkbuilderů pro svět; docela zajímavá a netradiční pracovní pozice. Pokud by někoho zajímalo více informací, mrkněte sem

Svěřte mi svůj e-mail a získejte ZDARMA:

 • PDF brožurku s tipy na linkbuilding vašich projektů
 • 5ti týdenní e-mail kurz o affiliate marketingu
 • 2x měsíčně novinky a zajímavosti ze světa affiliate byznysu

Latest Comments
 1. Ondra

  Ahoj,

  super článek, díky za sdílení tvých zkušeností.

  Hledal jsem zatím pomoc při tvorbě HTML šablon na upwork.com a našel jsem spolupracovníka (kodéra) na první dobrou. Nicméně i přesto, že je to velice schopný kluk, tak nutnost kontroly výsledku tam je.

  Krom toho musím opravdu kvitovat fakt, že problematice musí zadavatel anebo někdo z jeho blízkého okolí fakt rozumět, protože už jen výběr z uchazečů na upwork.com nebyl jednoduchý, sešla se fakt pestrá směsice lidí 🙂

  Co se mi hodně osvědčilo je opravdu zevrubné zadání, díky za nakopnutí směrem k checklistům, to ještě zapracuju 🙂

  Dotaz: S freelancer.com zkušenosti nemám, píšeš, že upřednosňuješ na menší věci před Odesk/Upwork. Proč?

  Díky.

 2. Jarek Mikeš

  Nějak mi úplně uniklo, že si začal někde něco psát 🙂 (mimo cestopisy). Super, chválím.

 3. Marek

  Ahoj,

  parádní článek na zajímavé téma! Pomohl!

 4. Martin Chrástek

  Supr článek. Během měsíce budu potřebovat ke mně nějaké lidi, tak článek se mi hodí. 🙂

Napsat komentář