Podnikání a škola

V dnešním článku budu pokračovat ve svých osobních pohledech, díky pozitivně přijatému osobnímu článku z minula. Dnes se zaměřím na palčivý a často debatovaný problém podnikání při studiu a ukážu vám svůj názor jak jsem podnikal a budovat své PPC a později affiliate impérium při studiu.

images

Začátky podnikání

Pravé podnikání (založení ŽL) pro mně začalo na vysoké škole ČVUT – FEL – bakalářský obor web a multimedia. Začalo to docela jednoduše tuším že 2. semestru jsme měli předmět tvotba webových stránek, kde jsem se naučil pracovat s PHP a šablonovací systém Smarty a vytvořil první trošku profesionálnější webové stránky pro moji top srdcovou skupinu Radiohead.cz (dodnes funkční).

Začátky studentopodnikatele

Kamarád ze třídy který měl webové studio hledal programátora na tvorbu webu pro klienty a já měl funkční základ pro tvorbu, takže jsem udělal první web a s tím souviselo i založení živnosti a první vystavená faktura. Bylo to pěkné období kdy jsem se musel během pár měsíců přeformátovat z klasického studentíka (výsledky jsem neměl vůbec špatné) na studentopodnikatele.

Škola mě bavila, prací jsem si vydělával na studium a v podstatě se kompletně osamostatnil. Na toto období vzpomínám rád a myslím že mi jak škola tak zkušenosti s klienty daly velmi mnoho. Po několika problémových klientech jsem si uvědomil že klasickou klientskou práci (tvorba webů a e-shopů na míru) rozhodně dělat nechci a později že nechci ani programovat:). Zakončit bych to mohl krásným odstátnicováním a tím že všechno fungovalo nádherně a synergie podnikání a škola funguje skvěle. Ale to neudělám, protože jsem nastoupil na inženýrský obor a vše se změnilo.

Krize a nespokojenost

Celé toto opojení bylo dané tím že mi škola dávala smysl, díky tomu že jsem ještě v podstatě nebyl podnikatelem, byl jsem zaměstnancem (spolužáka ze školy) a pracování pro 1-2 klienty jako programátor není opravdu žádné podnikání. Opravdově podnikat (rozuměj zaměstnávat další lidi, spouštět vlastní služby a projekty) jsem začal až v průběhu magisterského studia. Nejdříve na univerzitě Pardubice a posléze ČVUT – FIT – webové inženýrství. A tady to začalo skřípat uvědomil jsem si že všechny předměty, které jsem navštěvoval a dělal do nich projekty a také nakonec zkoušky, byly absolutně zbytečné a pro mě bezpředmětné.

Začal sem se dostávat do spirály skepse, proč se to vůbec učím? Zlepší mi to podnikání nebo případně pracovní nabídky. Používá se to, je to k něčemu? Není to zastaralá technologie a je relevantní k mé profesi? Téměř na všechny mé otázky zněla odpověď NE a já začal pochybovat jak o studiu tak o podnikání. Dostal jsem se do takového nepřijmeného mezistupně, nespokojeného studentopodnikatele.

Varování a zkušenost

A tady potenciální studentopodnikatele varuju, ano začít podnikat v průběhu výšky je skvělá příležitost (máte dostatek času), ale hodně vám to změní pohled na systém školství a je docela pravděpodobné že školu nedokončíte (pokud tedy nemáte opravdu pevnou vůli, disciplínu a odhodlání). Možná to byl jen můj problém, ale v okolí znám nejednoho člověka, kterému se podobná věc přihodila a neméně známých podnikatelů, kteří ani nedostudovali.

Nebudu se tady rozohňovat nad celým konceptem vysokého školství, úrovní kantorů a s tím souvisejicích absolventů a praktičností našich vysokých škol to nechám na vás (některé obory jsou skvělé a velice paktické ale je potřeba pečlivě vybírat). Chci vás jen informovat o mém pohledu. Vysokoškolské inženýrské studium jsem nakonec letos zdárně dokončil, ale kdybych věděl co mě bude čekat a co si z mého studia ve výsledku odnesu je možné že bych se možná rozhodl jinak.

Pozitivní závěr?

Rozhodně jsem nezanevřel na studium jako takové myslím že existuje spousta možností jak se skvěle, relevantně a cíleně vzdělávat. Můžete navštívit školení, které vás zajímá od expertů s mnohaletými zkušenostmi v oboru (bavíme se tu o online podnikání), líbí se mi koncept a ohlasy iCollege o které sám dost přemýšlím.

Možná na tom něco bude že Gates, Jobs ani Zuckerberg nedostudovali:). Jaký je váš názor, případně zkušenosti se studiem na vysoké škole a podnikáním zároveň?

Svěřte mi svůj e-mail a získejte ZDARMA:

 • PDF brožurku s tipy na linkbuilding vašich projektů
 • 5ti týdenní e-mail kurz o affiliate marketingu
 • 2x měsíčně novinky a zajímavosti ze světa affiliate byznysu

Latest Comments
 1. LukasP

  Já začal s podnikáním až po škole, dnes zpětně si myslím, že bylo škoda začínat tak pozdě a že školní léta jsou ideální na to začít z nuly a s minimálními náklady (navíc nejste vystaveni stresu, že musíte platit soc., zdravotní apod. takže první měsíce nemusíte vydělat třeba nic, ale získáte zkušenosti a třeba i kontakty ve škole do budoucna). Začátky jsou těžký, já několik měsíců vydělával pouze na sociální a zdravotní + nějakou tisícovku navíc, několikrát jsem to chtěl zabalit a dnes jsem rád, že jsem ten rok a něco srabu vydržel.

  Jinak Franto off koment: Banner na hosting Wedos, který máš v sidebaru vede na špatný odkaz (https://www.affilblog.cz/podnikani-a-skola/affilblog.cz/wedos), takhle na nás moc nevyděláš 😀

  • admin

   Díky za upozornění, ta hlavní výhoda při podnikání na VŠ je právě to že když z ní vylezeš máš to podnikání už určitým způsobem nastartované a nedostanše se pak do té nepříjemné prvotní fáze, kterou sis musel projít. To máš pravdu.

 2. basti

  Hodně záleží na volbě školy, třeba sociální studia, spousta oborů na filozofii nebo ekonomka jsou pro schopné a podnikavé lidi vyslovená ztráta času. Přírodověda, stavárna nebo technické VŠ záleží na oboru a škole, někde dobré, někde nestojí za námahu. Ona spousta “podnikatelů” umí akorát přeprodávat a přeposílat, ale NIC doopravdy produktivního neumí. Není na škodu se něco naučit, užít si brigád a trošku se rozkoukat. Člověk pak má k podnikání úplně jiný přístup. Začít na škole se vyplatí už jen kvůli pomalému startu a ušetření pekelných odvodů.

  • admin

   Odvody? Musím říct že jako student jsem velmi brzo vystoupil z té hranice kdy jsem musel odvody platit jako klasický podnikatel. Do začátku podnikání je to asi lepší ale po čase jsem nevyděl nějaké zásadní zvýhodnění pro studenty podnikatele (samozřejmě záleží na tom kolik vyděláváš).

 3. Chodelka Peter

  Ja som teda začal podnikať až po dosiahnutí magisterského titulu, ale možem povedať že neľutujem. Naplno som si užil študentské časy (samozrejme s podporou rodičov 🙂 ) a mal som na štúdium dostatok času – neviem si predstaviť podnikať popri výške a úprimne ťa obdivujem, že si toho bol schopný. Na druhej strane som študoval odbor MSc. Digital Marketing v UK a dosť o online som sa naučil počas školy (začínal som s tvorbou webov v HTML a CSS, zoznámil som sa s GA, naučil som sa základy vo Photoshope, začal som sa vzdelávať v SEO a PPC..) – takže v tomto vidím veľkú výhodu oproti napr. VŠE, odkial mám bakalársky titul.

  Inak tiež rozmýšlam o iCollege 🙂

 4. jedy

  Skvělý článek 🙂

  Já jsem udělal svůj první web před rokem, takže na konci třetáku na střední. Dnes jsem byl shodou okolností na přijímačkách na ČZÚ a to ne z důvodu, že bych rád vystudoval Informatiku na Zemědělce, ale kvůli statusu studenta a nižším daním 🙂

  Přesně jak jsi psal v druhém odstavci pod podtitulkem Krize a nespokojenost. Tohle jsem zažil (a zažívám) od začátku maturitního ročníku. Jen vidina maturity mě přiměla se učit, ale každý den byl pro mě mučením, kdy jsem byl donucen ve škole poslouchat naprosto nerelevatní a totálně useless informace, zatím co jsem doma četl desítky článků o tématu, které mě baví a které mě doufám bude živit (zatím to tak ještě není, ale pracuju na tom!).

  Jsem teda rád, že to tak vidíš i ty 🙂 Gratuluji k dokončení studia a rád si přečtu další “osobnější” články 🙂

  Btw – S iCollege nemám naprosto žádné zkušenosti a svůj pohled vyvozuji čistě z informací na webu (a z Facebooku, kde to mám snad jako permanentní reklamu), ale ten certifikát je opravdu k smíchu :))

 5. Dluzis.cz

  Začal jsem podnikat až po škole a taky až po první pracovní zkušenosti jako zaměstnanec. Takže jsem měl v hlavě hlavní důvody proč nadále nezůstat jen zaměstnancem a jít svoji vlastní cestou a budovat něco svého.

Napsat komentář