Posledních 6 knih, které jsem přečetl

Článek Pepperose o knížkách, které ho nejvíce ovlivnily mě inspiroval k blogpostu o posledních 6ti knihách, které jsem přečetl. Řazeno od knihy kterou jsem dočetl naposledy.

1. Štěstí doručeno (autor: Tony Hsieh, 250 stran)

Dnes vráceno do knihovničky Coworking centra v Olomouci. Půjčil jsem si další knihu Nejbohatší muž z Babylónu. Výborný začátek a konec knihy. Prostřední část se schýlila k takovému moralizování a poučování, které nemám moc rád. Nicméně je to vynikající příbeh, který stojí za přečtení. Standardně funguje linie, kdy mnoho vydělal, poté vše vrazil do firmy, které důvěřoval, ale byla velice ztrátová. Pár dní před krachem přišla záchrana nakonec se firma zasnoubila s Amazonem. Více ale nebudu prozrazovat. Rozhodně, ale myslím že Zappos je firma s nejneotřelejší firemní kulturou.

2. Steve Jobs (autor: Walter Isaacson, 670 stran)

Nejlepší kniha jakou jsem kdy četl, a není to jen tím že mám Apple jako značku i jeho výrobky velice rád. Steve byl velice zvláštní osobnost a tento životopis mě dostal. Nikdy jsem nebyl na tak dlouhé knížky, ale zde se mi poprvé stalo že jsem se netěšil až to dočtu. Výborně Steve! Více takových “magorů” z vízí je potřeba na tomto Světě:). Kdo tuto knihu četl napište do komentáře jaký názor na knihu máte…

3. Jak myslí Steve Jobs (autor: Leander Kahney, 280 stran)

Zajímavá kniha, záměrně jsem si ji přečetl před životopisem Steva Jobse. Popisuje mnohem více firemní kulturu a celkově spíše novější informace o značce Apple. Dle mě ale stačí přečíst životopis, tato kniha nic moc navíc nepřínáší.

4. Restart (Jason Fried, David Hansson, 280 stran)

Minimalistická kniha která mě oslovila údernými a výstižnými titulky. Takové knihy mě baví, protože vás nutí přemýšlet a vytvořit si vlastní obraz. Nepopisují cíleně co a jak dělat step-by-step ale dávají prostor vašim myšlenkám.

5. Čtyřhodinový pracovní týden (Timothy Ferriss)

Když jsem tuto knihu začal číst říkál jsem si bomba (kniha typu step-by-step), 1/3 knihy je naprosto úchvatná, zboří to všechny vaše doměnky a mýty o online podnikání. Ale nesmíte jí brát příliš vážně, je dost pravděpodobné že pokud se podle ni začnete ihned řídit tvrdě narazíte. Tento typ podnikání cílí na američany a Americký trh, v ČR je situace trošku (hodně) rozdílná. Také vás kniha tlačí k lenosti (teda já takový pocit měl). Po dočtení jsem si řekl nebudu dělat nic co mě nebaví, co je mi nepříjemné  budu delegovat, atd atd. Nakonec jsem nedělal nic, neměl jsem ale radost a ani peníze:). Proto je dobré tuto knihu brát s rezervou a nepodlehnout kultu charizmatického Ferrisse.

6. Chudý Honza bohatý John (John Vanhara)

Pěkná odpočinková kniha a životní příběh známého podnikatele který žije v USA a bloguje o tom na svém blogu. Kniha mapuje začátky jeho podnikání v USA(firmu na zákládání firem, e-shop prodávající kola). John se na svém blogu  nedávno zmínil že přemýšlí o sepsání další knihy mapující hlavně jeho největší firmu Shipito zabívající se přeposíláním balíků z USA do celého světa. To by mohlo být extrémně zajímavé. John je mi velice blízký, snaží se s minimem vstupního kapitálu vytvořit zajímavé podnikání všeho druhu. A je uplně jasným příkladem že na podnikání není důležitý nápad ani kapitál. Nejdůležitejší je provedení!

A jaké poslední knihy jste četli vy? Případně jaké plánujete přečíst? Máte pro mně nějaký tip? Díky za komentáře!

Svěřte mi svůj e-mail a získejte ZDARMA:

 • PDF brožurku s tipy na linkbuilding vašich projektů
 • 5ti týdenní e-mail kurz o affiliate marketingu
 • 2x měsíčně novinky a zajímavosti ze světa affiliate byznysu

Latest Comments
 1. Marty_SVK

  Steve Jobs – pre mňa takisto jedna z najlepších kníh, aké som čítal. Takú dlhú knihu som nikdy nedočítal, teda okrem Harry Pottera, lebo ma väčšinou nudili. Nie som až taký fanúšik Applu, ale hrozne sa mi páčil jeho spôsob myslenia, to je niečo úžasne. A pole skreslujúce realitu nemá chybu 😀

 2. Martin Kolčaba

  4h pracovní týden jsem četl nedávno. Cca do půlky je to super, pak mi to přijde už jako celkem nuda, začíná se to opakovat. Nejsem z toho tak na větvi, jako většina lidí, co to četli, ale je to fajn ukázka toho, že to, co jsem měl v plánu už dlouho, není nemožné uskutečnit (tedy to cestování, z práce odcházet nemusím, jsem na volné noze)

  Chudý Honza, bohatý John jsem četl taky, tam se plně shodnem 🙂

 3. Dr

  Chudý Honza, bohatý Johny je to nejlepší, co jsem kdy četl, doporučuju.

 4. Jakub Čižmař

  Všechny tyto knihy čekají částečně v mé knihovně nebo na iBooks 😀 na 4 hod pracovní týden jsem se už málem vrhnul, ale vyhrála nakonec jiná kniha… Jinak vřele mohu doporučit knihu Engagement From Scratch (zadejte do Googlu a klikněte na první odkaz), hodí se každému, kdo provozuje webové stránky 😉 navíc, pokud vám stačí pdf, tak je jí možné zdarma stáhnout.

 5. Lukáš

  Na jobse i Vaňharu se chystám, díky za navnadění. 🙂
  Jinak mě stejně nejvíc namotivují kvalitní životopisy – většinou víc, než klasická “motivační literatura.” A nemusí jít zdaleka jen o životopisy IT podnikatelů.
  Doporučit můžu třeba knihu “Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše” od Ivanova. To, jakým způsobem tehdy bratři Baťové opakovaně rozjížděli podnik, kolik hodin denně a jakým způsobem dřeli je až neuvěřitelné. Kniha je skvěle napsaná a hodně detailní, jedna z mála knížek, kterou budu číst po čase znovu.
  A jinak i životopisy sportovců mě vždycky nakopnou nejen v podnikání, ale v životě celkově. Doporučuju třeba Agassiho Open nebo Armstronga.

 6. Petr Brudna

  Mne ta Kniha Čtyřhodinový pracovní týden velmi pomohla, a nemuzu rict ze bych zlenosil. Prvni co jsem udelal bylo odevzdat telefoni rozhovory callcentru. Potom bylo krasne ticho a mnel jsem cas se venovat mem projektum.

 7. Vladislav Meloš

  Dík za zajímavé tipy. Co se týče podnikání a úspěchu můžu doporučit knihu Johna Assarafa Jak mít všechno.

 8. Martin Mates

  Díky za tipy! Určitě se tedy vrhnu na Steva Jobse a konečně dám i ten Čtyřhodinový týden.

  Jinak určitě doporučuji “Jak získávat přátele a působit na lidi” od Dale Carnegie. Základ komunikace s lidmi. Dám to svým dětem v 15ti letech jako povinnou četbu. Bude to pro ně obrovská zkratka do světa. 🙂

  Taky jsem dočetl “Mít vše hotovo” (Getting Things Done). Doporučuju všem, co mají někdy pocit, že toho mají moc a že nestíhají nic. Vyřešilo to všechny mé problémy. Myslel jsem si, že metodika GTD je jednoduchá, ale je to velmi komplexní pohled na věc a psychologie práce. Řeší do detailu, jak přistupovat k různým typům “záležitostí” a jak docílit pocitu, že mám vše hotovo 🙂

Napsat komentář